+48 690 077 330

strefabezdiety@gmail.com

Motywacja jako niezbędny element zmiany nawyków

26 lipca 2024

Motywacja to trudny temat, zwłaszcza w kontekście zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Chciałoby się zmienić od razu wszystko naraz bez żadnego trudu i zaangażowania. Ale nie ma łatwo. Na początek kilka kwestii, na które musisz wyrazić zgodę, jeśli chcesz wprowadzić zmiany:

1. Przestań szukać wymówek

2. Nie czekaj na natchnienie.

3. Jak zaczniesz, nie przestawaj działać.

 

Siła woli jest jak mięsień - im więcej ćwiczysz tym staje się mocniejsza. Siła woli jest owocem sukcesu - im lepsze są rezultaty tym łatwiej działać dalej. Jeśli chcesz zmienić odżywianie i styl życia, to im więcej dostajesz benefitów - normalizacja masy ciała, lepsze zasoby energetyczne, dobre samopoczucie, to łatwiej jest się motywować do dalszego działania i wprowadzać kolejne elementy zmiany.

 

Dobrze, że już to wszystko wiemy, tylko co dalej? Co można zrobić, żeby zwiększyć motywację? Odpowiedź jest bardzo prosta - zorganizuj swoje życie tak, by ułatwić realizację celów. A w szczegółach co możesz zrobić? Niżej pokazuję najważniejsze obszary, które wiążą się z wytworzeniem dobrej motywacji do działania:

 

1. Zmniejsz konieczność podejmowania decyzji. Zużyjesz mniej energii, a wolne zasoby energetyczne przeznaczysz na działanie. Jeśli mózg jest przeciążony ilością decyzji do podjęcia, to zaczyna działać impulsywnie - czyli lekkomyślnie. Dlatego wtedy nie możesz się powstrzymać od zjedzenia czegoś przypadkowego np. batonika, cukierka, ciastka, paluszków. Po prostu brakuje Ci energii do wykonania mądrego wyboru.

 

2. Podejmuj decyzję tu i teraz, dziś, nie odkładaj na później, jutro, kiedyś tam. Czyli przygotuj plan posiłków dziś na jutro, zrób zakupy, a następnie wykonaj część posiłków wieczorem. Wejdziesz w automatyzm szybciej niż Ci się wydaje i będzie to zachowanie naturalne, nie sprawiające problemów i wymówek. 

 

3. Na początek dnia, oczywiście jeśli masz czas, zaplanuj niewielką aktywność fizyczną. Jeśli nie masz czasu, to zrealizuj ją najszybciej jak to się da - po pracy, szkole, obowiązkach. Z rana też spakuj jedzenie na wyjście z domu, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu poza domem i nie masz zaplanowanego posiłku. Innym rozwiązaniem jest kupienie po drodze posiłku, który będzie sycący i zbilansowany.

 

4. Często ładuj energię - jedz regularnie, rób przerwy w pracy, ruszaj się w trakcie przerw.

 

5. Pamiętaj o celach długoterminowych - unormowanie masy ciała, dobre zdrowie, lepsze samopoczucie, wyjście z zaburzeń odżywiania, zwłaszcza w takich momentach kiedy chcesz powstrzymać impulsywne zachowanie - jak np. jedzenie tego co popadnie, co jest pod ręką. Jeśli Ci się uda nad tym zapanować, zbliżasz się do swojego rezultatu, zachowujesz kierunek obranego kursu.

 

6. Zabierz pokusy z zasięgu wzroku. Przygotuj swoje otoczenie zarówno w domu jak i w pracy, tak by nie kusiły Cię przekąski, słodycze, czipsy, ciastka. Wtedy łatwiej panować nad silną wolą. Nie kupuj słodyczy na zapas, nie trzymaj w szafkach produktów, które są problematyczne.

 

Jeśli chcesz miejsce niekorzystnych nawyków wprowadzić nowe, to możesz wykorzystać odwrotny mechanizm: 

* kiedy planujesz ćwiczyć, to połóż ubranie do ćwiczeń przy łóżku, w przedpokoju, w widocznym miejscu, najlepiej na ziemi, tak aby w przypadku wymówek będzie konieczność odłożenia stroju, butów na swoje miejsce,

* trzymaj na wierzchu listę produktów do kupienia na następny dzień lub następne dni,

* miej w zasięgu wzroku butelkę z wodą lub zabieraj ją ze sobą z domu.

 

Jeśli będziesz powtarzać wymienione wyżej zachowania to łatwiej utrwalisz nowe nawyki, a trzymanie się planu będzie całkowicie automatyczne. Tylko pamiętaj, żeby nie przeładować tego planu. Jeśli chcesz osiągnąć rezultaty długoterminowe to zacznij od robienia małych rzeczy. Tylko poruszanie się małymi krokami zapewni Ci lepsze efekty na dalsze lata, a nie tylko tu i teraz. Tak też jest w pracy z moimi podopiecznymi- robimy plan działania, a potem, pomiędzy spotkaniami jest ten plan realizowany. Co ważne jest on dostosowany do możliwości i zasobów danej osoby. I co jest kluczowe, idziemy w konkretne działania a nie samo mówienie o zmianach bez wprowadzenia ich w życie.